יום ש', יח’ באדר א' תשע”ט
    דף הבית  |  אודות  |  מאמרים  |  הבית החם  |  מורשת סטלמך  |  הרשמה לרשימת תפוצה  |  יצירת קשר  |  הצטרפו אלינו  
נחום סטלמך (19 ביולי 1936 - 27 במרץ 1999) נחשב לגדול הכדורגלנים של ישראל ולסמלה הבולט ביותר של הפועל פתח תקוה. סטלמך החל לשחק בנבחרת ישראל כשחקן הפועל בגיל 20, והחל לבלוט במשחקי הנבחרת כשחקן קישור כבר במשחקיו הראשונים. שיא הקריירה שלו...

סטלמך החל לשחק בנבחרת ישראל כשחקן הפועל בגיל 20, והחל לבלוט במשחקי הנבחרת כשחקן קישור כבר במשחקיו הראשונים. שיא הקריירה שלו בנבחרת הוא משחקה ההיסטורי של הנבחרת נגד נבחרת ברית המועצות, במשחק הגומלין שנערך בישראל במסגרת המשחקים הקדם-אולימפיים (ב-1956). רגע השיא במשחק, שהתקיים באצטדיון רמת גן לעיני כ-60,000 צופים, היה שער הנגיחה (כונתה בתקשורת "נגיחה אדירה") של סטלמך אל בין חיבורי הקורות של השוער הרוסי האגדי, לב יאשין, שיצר שוויון זמני בתוצאה, 1:1. היה זה השער הראשון בתולדות הנבחרת שהובקע על ידה באצטדיון רמת גן. אף על פי שישראל הפסידה באותו משחק 2:1, נחשבה התוצאה להישג מפתיע של הנבחרת, במיוחד לאור התוצאה בברית המועצות (תבוסה של 5:0). משחק זה היה מעין דו-קרב בין דוד וגלית, מדינה קטנה מול מעצמה אדירה, וסטלמך הפך מאותו משחק להיות גיבור לאומי. באותה תקופה עבד סטלמך כפקיד מודיעין בבית חולים בילינסון. סטלמך שיחק בנבחרת 60 משחקים (ברוב המשחקים שימש כקפטן הנבחרת) והבקיע בהם 22 שערים, רובם הובקעו בנגיחת ראש (רק ארבעה שחקנים כבשו יותר שערים במדי הנבחרת). הודות למיומנותו זו זכה סטלמך לכינוי "ראש הזהב". לפני הטיסה למשחק בברית המועצות הורה דוד בן-גוריון לשחקני הנבחרת לשנות את שם משפחתם לעברית. סטלמך שינה את שמו זמנית לפלד. סטלמך הוביל את פועל פתח תקוה, להישג חסר תקדים שאף קבוצה עד היום לא הצליחה לשחזר, חמש אליפויות ישראל רצופות. בסך הכול זכה עם הקבוצה בשש אליפויות, בחמש סגניות ובגביע מדינה אחד. הוא כבש במדי הפועל 154 שערי ליגה, הישג מרשים לאור העובדה שבניגוד לכובשים מובילים אחרים בליגה, כמעט כל שעריו היו שערי שדה - הוא לא היה בועט הפנדלים הבכיר של הקבוצה. לאחר פרישתו מהמשחק ככדורגלן פעיל, עבר סטלמך לתחום האימון והיה ראש יחידת הספורט באוניברסיטת תל אביב. בשיאו אימן את קבוצת הפועל חיפה, כאשר שיחקו בה הכוכבים יוחנן וולך ויצחק אנגלנדר. בנוסף אימן את הפועל פתח תקוה, מכבי פתח תקווה, בני יהודה, הפועל כפר סבא, שמשון תל אביב, בית"ר תל אביב, הפועל ירושלים ובית"ר ירושלים. בשנות ה-90 היה מאמן נבחרת נערים ב' של ישראל. לקראת משחקי קדם יורו 2000 מינה אותו שלמה שרף לעוזרו בנבחרת ישראל הבוגרת. במסגרת תפקיד זה נפטר מדום לב ב-1999 בספרד לפני המשחק מול ספרד. אלפים ליוו אותו בדרכו האחרונה, שיצאה מאצטדיון רמת גן. מאז נקרא תא הכבוד באצטדיון על שמו של נחום סטלמך. בזמן הקמת אצטדיון המושבה ועד היום מנהלים אוהדי הפועל פתח תקווה קמפיין שמטרתו לקרוא לאצטדיון החדש "ראש הזהב" לזכרו של סטלמך.

 
 

11:32 (13/12/17) החוג הכחול
57 שנים לאחר צאת ספרו המיתולוגי של נחום סטלמך ולקראת טקס הענקת המלגות על שמו, יצאה לאור בימים אלה מהדורה מחודשת ומיוחדת של הספר שמחולק לשחקני מח' הנוער ומוצע כעת לאוהדי הפועל וחברי החוג הכחול. כל ההכנסות קודש לילדי החוג הכחול.
קרא עוד...
 
>
חדשות
מאמרים
הבית החם
מורשת סטלמך
אודות החוג הכחול